Fences Review – Rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Fences

Sztuka Augusta Wilsona z 1985 roku „Płoty” to mocne studium stosunków rasowych w Ameryce. Akcja sztuki rozgrywa się w latach 50-tych XX wieku i ukazuje walkę Afroamerykanów w tym okresie. Sztuka ta będzie dla Ciebie wyzwaniem i inspiracją. Oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o tej sztuce. Możesz być zaskoczony, aby dowiedzieć się, że kochasz go jeszcze bardziej niż wtedy, gdy po raz pierwszy go przeczytałeś. W tym przeglądzie, będziemy badać tematykę sztuki, postacie i tematy.

Trojańska walka ze śmiercią

Walka między śmiercią a życiem jest jednym z centralnych tematów powieści Augusta Wilsona „Fences”. Tytułowy bohater, Troy, to czarnoskóry mężczyzna, który mieszka z żoną Rose i synami Cory’m i Lyonsem. Opiekuje się również swoim bratem Gabe’em i pracuje ze swoim przyjacielem Bono. Choć ma wielu przyjaciół i rodzinę, jest też chory fizycznie i bliski śmierci. Zajmując się swoim zdrowiem, trudno mu zaakceptować rzeczywistość śmierci i żałoby.

Chociaż śmierć nie jest wyraźnie stwierdzona w powieści, jest obecna w obrazach, które otaczają Troya. Kilka razy odnosi się do Pana Śmierci jako postaci w swoim życiu i opowiada o swojej walce z nim. Choć uznaje, że śmierć jest nieunikniona, to jednak stara się oprzeć jej realności i próbuje kontrolować otaczający go świat. Książka pokazuje to w fascynujący sposób.

Sztuka w różny sposób traktuje o śmierci. Troy umiera w dwóch zaznaczonych sytuacjach. W pierwszym przypadku mówi Rose, że jego kochanka umarła, a druga ma miejsce, gdy przynosi dziecko do domu ze szpitala, wierząc, że jest jej własne. Ponadto Troy zdradza wiele innych osób, w tym swojego schizofrenicznego wuja Gabriela. Te śmierci, w umyśle Troya, są niezwykle bolesne.

Chociaż tytuł brzmi „The Fence”, sztuka zawiera również alternatywny tytuł „Fences”. Tytuł ten dokładniej oddaje główny temat powieści: walkę między śmiercią a życiem. Oprócz tytułu, Fences odnosi się do różnych barier i więzi, które oddzielają ludzi. Dzieje się tak dlatego, że rodzina Maxsonów ma wiele więzi, a płot jest symbolem tych więzi.

Troy ma też problem z zaakceptowaniem swojej przeszłości i zmierzeniem się z rzeczywistością śmierci. Jest emocjonalnym nieudacznikiem i hipokrytą. Zawiódł swoją żonę, ale nigdy o nim nie zapomniał. Pomimo swoich impulsywnych działań Troy jest nie tylko niestabilny emocjonalnie, ale także nieodpowiedzialny fiskalnie. Jest to być może jeden z wielu powodów, dla których jego życie jest wypełnione śmiercią i opłotkami. Jeśli więc zmagasz się z decyzją, co robić dalej, rozważ tę powieść.

Związek Rose z Troyem

Przez cały czas trwania sztuki widzimy rozwój relacji Rose z Troyem. Choć Rose rezygnuje z własnej siły, by chronić Troya, odnajduje ją na nowo, gdy jest z nim. Uczy się akceptować wady Troya, dając mu jednocześnie wsparcie, którego potrzebuje, by przetrwać. W końcu ona i Troy stają się lepszymi przyjaciółmi, ponieważ oboje nauczyli się wybaczać sobie nawzajem i ponownie sobie ufać. Sztuka nie jest jednak pozbawiona wad.

Choć Rose trudno porozumieć się z Troyem, ten wciąż mieszka w jej domu. Troy spędza piątkowe wieczory w domu kobiety, z którą miał romans. Udaje, że jest w barze, ale Rose mu nie wierzy. Troy w końcu wyjawia, że jedzie do szpitala, aby odwiedzić dziecko swojej drugiej kobiety. Rose ma dość takiego zachowania i prosi Troya, aby przestał chodzić do szpitala.

Pewnej nocy Rose pyta swojego męża, Troya, czy Bono zostanie na kolacji. Bono mówi, że idzie do domu zjeść świńskie nóżki, ale dołączy do nich, jeśli Rose je dołoży. Rose przygotowuje więc kolację z kurczaka. Troy i Rose wspominają swój ślub sprzed 18 lat. Rose jest zdenerwowany, ponieważ Troy zawsze wychodzi wcześnie w sobotę, aby spędzić czas z przyjaciółmi. Na szczęście Troy nie jest tak niegrzeczny, jak myśleli.

Sztuka pokazuje również, że sposób, w jaki Rose i Troy odnoszą się do siebie, nie jest jednakowy dla obojga. Rola Rose w jej małżeństwie z Troyem jest w dużej mierze oparta na jej relacji z Troyem. W przeciwieństwie do męża oczekuje się od niej, że będzie wierną gospodynią domową, robiącą wszystko dla swojej rodziny. Ona również gotuje dla rodziny i wykonuje obowiązki domowe. Rola ta jest tak statyczna, że Rose udaje się utrzymać ją w ryzach nawet wtedy, gdy Troy znęca się nad Cory.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na związek Rose z Troyem jest jej przywiązanie do niego. Troy jest tym, który sprawia, że jest szczęśliwa i odnosi sukcesy w swojej karierze. Bez niego nie byłaby w stanie spełnić swoich marzeń i zrealizować swojego prawdziwego potencjału. Ale zdaje sobie również sprawę, że życie bez Troya jest o wiele gorsze. To uświadomienie sobie pomaga jej rozwinąć się w sposób, w jaki mogłaby tego nie zrobić bez Troya. Więc kontynuuje realizację swoich celów pomimo ambiwalencji Troya wobec niej.

Związek Cory’ego z Troyem

Choć Troya i Cory’ego dzieli pokolenie, łączy ich pasja do baseballu. Choć Troy jest samolubny i uparty, w końcu ulega żądaniom Cory’ego i oferuje mu telewizor. Jednak agresywność i arogancja Troya powodują głębsze konflikty w Cory’m i jego relacji z Troyem. Ten odcinek podkreśla niektóre z tych konfliktów. Uparte podejście Troya wpływa na relację Cory’ego z baseballem.

Niechęć Troya do podpisania formularza zgody na stypendium piłkarskie odzwierciedla jego niechęć do myślenia i rozumowania Cory’ego. Choć Troy rozumie, że to on jest odpowiedzialny i ma ostatnie słowo na temat marzeń Cory’ego, nie jest w stanie powstrzymać się od działania egoistycznego i postawienia się na drodze swojego syna. Troy zasadniczo żyje w zastępstwie syna, więc Troy podżega do konfliktu między nimi.

Oprócz konfliktu między dwoma synami, chęć Troya do ochrony syna również utrudnia jego rozwój. Relacja obu mężczyzn odzwierciedla lukę pokoleniową i wzrost oczekiwań wobec czarnych Amerykanów. Powracające tematy rasizmu i dyskryminacji rasowej w amerykańskim społeczeństwie wpływają na relację Cory’ego z Troyem. Tłumienie potencjału Troya i tłumienie przyszłości Cory’ego są omawiane i eksplorowane.

Podczas gdy Troy nigdy nie stwierdza wprost swojej miłości do Cory’ego, scena ta wskazuje na jego uczucie i troskę o syna. Ponadto, jego miłość do Troya jest widoczna w jego próbach kierowania Cory’ego z dala od piłki nożnej i w kierunku bardziej odpowiedzialnego życia. Jednak Troyowi trudno było wyrazić te uczucia w swoich interakcjach z Corym. Nie dziwi więc, że Troy miał problemy z wyrażeniem swojej miłości do syna. Pomimo tych problemów, nadal robi to w innych przypadkach.

Pierwszy poważny konflikt między Troyem i Cory’m pojawia się, gdy obaj zostają skonfrontowani przez Bono i Rose. Bono wypytuje Troya o jego związek z inną kobietą. Jest przekonana, że Troy ma romans z Rose. Para wkrótce jest skłócona, gdy ten pierwszy mówi „Chcę najpierw stworzyć rodzinę”.

Związek Henry’ego z Troyem

Historia relacji Henry’ego z Troyem jest intrygująca. Troy, syn o sportowym zacięciu, który próbuje odnaleźć się w świecie, ma swoje złe zamiary i pociągają go kolorowe kobiety. Mimo to, Troy napotyka na swojej drodze kilka przeszkód. Relacja Troya z jego żoną Rose jest równie ciekawa jak jego relacja z Troyem. Henry jest niechętnym bohaterem, a jego związek z Troyem jest pełen komplikacji.

Jeśli chodzi o Troya, to jest on postacią dającą się lubić i uroczą. Jego pierwsza wypowiedź do pana Randa ujawnia jego charakter: „Dlaczego Czarni nie mogą prowadzić śmieciarek?”. Związek Troya z Rose zaczyna się, gdy pożycza on pieniądze od Bono, który obiecuje mu je zwrócić, ponieważ jego dziewczyna Bonnie właśnie dostała pracę. Podczas gdy Troy stara się spłacić Lyonsa, on sam wyżywa się na swoim synu za to, że nie pracuje, mimo jego zapewnień.

W „Pilocie” Kimber Henry poznała Christiana Troya. Dwójka nawiązała relację po tym, jak przedstawiła się jako modelka i podzielili wspólną miłość do mody. Troy zaprosił ją do swojego penthouse’u, gdzie doszło między nimi do podniecenia. Troy twierdził, że poddał Kimber operacji plastycznej, aby wyglądała o 10 lat młodziej. Powstałe spotkanie pozostawia obojgu uczucie zdruzgotania i obrzydzenia. Niezdarne zachowanie Troya jest widoczne już w pierwszym odcinku serialu.

Relacja Henryka z Troyem trwa przez całą sztukę. Troy jest człowiekiem złym, a jego gniew sięga daleko w życie jego rodziny. Henry wielokrotnie kłóci się z Troyem i w końcu wyrzuca z domu jego syna, Cory’ego. Troy jest również zdystansowanym ojcem, który płaci swoją pokutę przy następnej wypłacie. Troy jest ojcem nastoletniego syna o imieniu Cory. Troy jest ojcem starszego syna Lyonsa, który jest alkoholikiem. Ich przyjaźń z Bono, przyjacielem z poprzedniego małżeństwa, również kończy się wraz z jego postępowaniem.

Autor sztuki, August Wilson, stworzył gigantyczną rolę dla Lenny’ego Henry’ego. Henry zagra Troya Maxsona w „Fences” (sztuce nagrodzonej Pulitzerem). W sztuce występuje afroamerykańska rodzina. Sztukę napisał August Wilson, a w Troya wcielali się w przeszłości zarówno Denzel Washington, jak i James Earl Jones. Wcielenie się Lenny’ego Henry’ego w Troya to mocna kreacja aktora, który gra Troya.

Dane adresowe:

AKTE Ogrodzenia-Plastikowe.pl – sztachety plastikowe – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]